Maltepe yangın sistemi

İstanbul un maltepe ilçesinde bulunan firmalar yangın sistemlerinin arızalarını çözmek için genelde bizim gibi firmaları arayarak destek alırlar. Biraz size bizim gibi firmaları demek derken ne anlatmak istiyorum açmak istiyorum. Biz genelde firmaların yangın algılama sistemleri ile alakalı tüm arıza bakım ve teknik destek konusunda işiyle alakalı sertifikalı bütün standartlara sahip bir yangın algılama sistemi firmasıyız. Ankara da bulunan ofisimizden

Ankara’nın tüm ilçelerine hizmet vermekteyiz. Maltepe yangın sistemi genelde denetim geçiren firmalar son anda denetimden bir olumsuz sonuç çıkmasın diye yaptırmaktadır. Yani ülkemizde bu kadar önemli bir konu her zamanki gibi göstermelik yapılmaktadır. Maltepe yangın sistemlerinde dedektörler ikiye ayrılır konvansiyonel ve adresli sistemler olmak üzere satışı yapılmaktadır . Küçük projelerde genelde konvansiyonel daha büyük projelerde ise adresli sistemler tercih edilmektedir. Sitelerde bulunan yanlış bilgiler insanları değerlendirme yaparak firmaların yanlış tercihte bulunmasına sebep olmaktadır. Doğru bilgiye nasıl ulaşırım ? sorusuna cevap olarak sitemizi inceleyebilirsiniz. Maltepe yangın sistemi

İstanbul yangın sistemi

Ankara Yangın Algılama Sistemleri

Yangın Algılama Sistemi Bakımı

Yangın Algılama Sistemi Bakımı Nedir?

Yangın algılama sistemleri bakımı sistemin sağlıklı ve uzun ömürlü çalışması için yapılır. Sistemde bulunan cihazların bir kısmını yada tamamının detaylı olarak , fiziksel yada yazılımsal olarak kontrollerinin yapılması ve çalışabilirliğinin izlenmesi anlamına gelir. Yangın Algılama Sistemi Bakımı

Yangın algılama sistemleri bakıma muhtaç duyan bir sistemdir . Hem içindeki cihazların yapısı gereği Hem de hayati önemi olduğu için bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir. Bu nedenle belli zaman aralıklarında test veya onarım çalışmaları ile sistemin çalışması ve işleyiş performansı incelenerek gerekli bakım çalışmaları ve düzeltmeler yapılmalıdır. Bu durum aynı zamanda Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik (2015)’in eki olan TS CEN/54-14 Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri Bölüm14 uyarınca zorunlu kılınmıştır.

Nasıl Bakım Yapmalıyım?

Yangın ihbar ve alarm sistemlerinde en iyi sonuç veren bakım-onarım şekli periyodik bakımdır. Sürekli ve kararlı çalışmanın en önemli unsuru olan periyodik bakımın yapılmasıyla arıza olasılığı çok azalmaktadır. İlgili yönetmelik ve kılavuzlarda da tanımlanan ve yapılması zorunlu kılınan bakım türü periyodik bakımlardır.

Periyodik bakım doğabilecek sorunların önceden tespit edilmesini sağlar. Test sonucu değişmesi gereken parçalar ve/veya cihazlar değiştirilir. Cihazların ve sistemde sağlıklı çalışıp çalışmadığı test edilmelidir. Kablolama durumu denetlenir. Proejelerin mimari yapısı güncel mi kontrol edilir. Yangın Algılama Sistemi Bakımı

TS CEN/54-14 Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri Bölüm14’te, yapılması gereken işlemler ve bakım sıklıkları ayrı ayrı belirtilerek listelenmiştir: Yangın Algılama Sistemi Bakımı

 1. Günlük kontrol: Kullanıcının kendi başına yapabileceği basit kontrolleri içermektedir.
 2. Aylık kontrol: Yedek güç kaynağı testi, arıza göstergelerinin izlenmesi gibi aylık kontrolleri içermektedir.
 3. Üç aylık kontrol: Bölgesel testler, sistem kütüğünün kontrolü, kontrol ve gösterge tertibatının kontrolü, kontrol ve izleme fonksiyonlarının testi, yapısal değişimlerin incelenmesi gibi işlemleri içermektedir.
 4. Yıllık kontrol: Günlük, aylık ve üç aylık muayenelerin yanında, batarya testleri, cihazların erişilebilirliği ve tüm algılayıcıların sağlıklı çalıştığının denetlendiği tüm sistemi içeren testler yapılmaktadır.

Yangın algılama sistemi

Yangın algılama sistemi bakımlarını ve Testlerini Unutmayın! Yangın Algılama Sistemi Bakımı

Yangın ihbar sistemi kurulumu, bir yangında can ve mal kaybı olmaması için atılan ilk adımdır, ancak devam eden yangın alarmı denetimlerinin  ve  testlerinin önemini unutmayın  .Yangın sistemleri periyodik olarak kontrol edilmeli ve aşamalı olarak üç aylık kısa kontroller, daha kapsamlı altı aylık testler ve profesyonel ekip tarafından gerçekleştirilen detaylı yıllık denetimler gerektirir. Bu yapılacak denetimleri ve periyodik bakımları atlarsanız aşağıdaki belirtilen riskleri almış olursunuz. Yangın Algılama Sistemi Bakımı

 • Çoğu yangın durumu, acil durum ilgili ekiplerine yangının nerede olduğu hakkında bilgi verir. Bu bilgi verme sürecindeki sorunu çözülemeyen vede bilinmeyen bir arıza, yangınla mücadele çabalarını geciktirebilir.
 • Sistemde ki bilinmeyen arıza sebebiyle gelen yanlış alarm bizim günlük yapmamız gereken faaliyetleri kısıtlar ve itfaiye araçlarını gereksiz yere bulunduğunuz yere göndererek boşa harcanan emek , zaman ve boşa ödenen ücret ile bizim karşımıza çıkabilir.
 • Gerçek Bir yangında alarm bilgisi gerektiği gibi çalışmayabilir ve insanların hayatlarını riske atabilir.
 • Yangın yönetmeliğine uyulmadığı için para cezasına çarptrılabilirsiniz.
 • Ve olası bir yangın da sigorta şirketleri ilk olarak yangın sisteminin ne sıklıkta bakım yaptırıldığını araştırır.
 • Yangın ihbar sisteminizi ihmal etmeniz halinde, herhangi bir yaralanmalara veya can kaybına ilişkin sorumluluğunuz size aittir ve oldukça risklidir.

Neden yangın algılama sistemi ne ihtiyaç duyarız ? Yangın Algılama Sistemi Bakımı

Bir yangından kurtulmanın ne demek olduğu başınıza gelmediyse kendinizi şanslı sayabilirsiniz.

 • Yangın Algılama sistemleri hayat kurtarır:  Yangın algılama sistemlerini kurmanın bir numaralı amacı, kurumu çalışanlarınız, müşterileriniz ve misafirleriniz için güvenli hale getirmektir. Duman dedektörleri ve ısı dedektörleri, sirenler ve ışıklarının bir kombinasyonu yangınları algılar ve yapı sakinlerini ikaz ederek onlara düzenli bir şekilde çıkış için onlara gerekli zamanı verir.
 • Yangın ihbar sistemleri mal kaybını azaltır: Sirenler ve flaşörler aktif olarak yangın söndürmez ken, yangını söndürecek ekipleri uyarır. Yangın kontrol altına alma süreci, yangın konusunda eğitimli personellerin ilk mudahaleyi yaparak ,ve yangını görenlerin itfaiyeye haber vermesiyle başlar. Kontrolleri yapılmış ve takip edilen alarm sistemleri , acil durum halinde otomatik olarak bilgilendirir ve itfaiye araçlarını gecikme olmaksızın bulunduğunuz yere gönderilir. Bu tepkiler ne kadar hızlı ve doğru olursa, yangın o kadar çabuk söndürülür ve binanız daha az hasar görür.
 • Yangın alarmları, kurtarma sürenizi kısaltır:  Daha az yapı hasarı, herhangi bir yangın durumunda iş yeriniz ne kadar az hasar gördüyse o kadar hızlı açılması anlamını taşır.. Bu, yangından kaynaklanan kayıplarınızı daha da azaltır ve çok geçmeden eskisi gibi işinize geri dönmenizi sağlar.
 • Yangın alarmları, sigorta indirimlerinden yararlanmanızı sağlayabilir:  Çoğu sigorta şirketleri yapıdaki yangın sistemi düzgün çalışmazsa hasarınızı karşılamayabilir. Eğer olumsuz bir durumda sigortadan faydalanmak isterseniz mutlaka yangın sisteminin çalışır ve bakımları yapılmış olarak hali hazırda bulunması gerekmektedir.
 • yangın alarmı kurulum ihtiyacınız varsa çevrimiçi olarak bizimle iletişime geçin .

Yangın Allgılama Sİstemi nedir ?

Yangın Allgılama Sİstemi nedir ?

Yangın Algılama sistemleri, herhangi bir yangını başlangıç durumunda tespit ederek uyarı elemanları ile ilgili birimlere müdahale şansı tanır. Söndürme sistemlerini değişik algılama elemanları aracılığıyla uyarı vermek için, tehlikeli olabilecek birimleri disable etmek ve yerleşkenin tahliyesi için zaman kazandıran sistemler bütününe verilen addır. Birbirinden değişik algılama elemanları ile, her uygulama için çözüm üretmenin mümkün olduğu yangın algılama sistemleri, ev, depolarda, fabrikalarda alışveriş erkezleri, okullar, hastaneler ve tüm benzer alanlarda kullanılmaktadır . Ortamların özelliklerine göre sistemdeki gereksinimler değişiklik gösterir.Yangın Allgılama Sİstemi nedir ?

Yangın Alarm Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Yangın alarm sistemleri bir yangın ihbar paneline bağlıdır. Bu panel, değişik algılama elemanlarından oluşmakta olup, bu elemanlar, dеdеktörlеr, butonlar, siren – flaşör ve benzerleridir.Yangın Allgılama Sİstemi nedir ?

Yangın alarm sistemi, bu elemanları aktif duruma getirmektedir. Yangın ihbar ve algılama sistemleri, konvansiyonеl ve analog adresli olmak üzere iki değişik tipte üretilmektedir.

Yangın Allgılama Sİstemi nedir ? Konvansiyonеl yangın sistemleri ve Adresli alarm Sistemleri

Konvansiyonеl sistemlerde kullanılan yangın ihbar paneli (algılama ve erken uyarı sistemi merkezi kontrol ünitesi) , algılama elemanlarının dahil edildiği bölgelerden (zone) meydana gelmektedir. Bir yangın ihbar panelinin kapasitesini sahip olduğu bölge sayısı belirler. Her bölgeye birden fazla dedektör ve yangın ihbar butonu bağlanabilir. Genel olarak konvansiyonel sistemlerde (her ne kadar tasarımcıya göre değişse de) bir bölgeye en fazla.20 algılama elemanı ( duman dedektörü, ısı dedektörü, sıcaklık artış hızı dedektörü, vs.) bağlanabilir. Genel olarak yapılan hata ise yangın alarm paneli alırken. Kulanıcıların toplam dedektör sayısını 20’ye bölüp, ”nasılsa bir bölgeye 20’ye kadar dedektör bağlanabiliyor” mantığı ile kapasite seçimi yapmalarıdır. Bir bölgeye bağlanacak algılama elemanı sayısını en öncelikle seçilen.Bölgenin mimari yapısı belirlemektedir. Örnek olarak; bir binanın her katında 4 dedektör varsa 3 katın tamamını bir bölge yapıp yangın ihbar panelinin bir bölgesine bu 3 katı bağlamak yanlıştır. Her kat ayrı olarak en az 1 bölge olarak tanımlanmalıdır.Yangın Allgılama Sİstemi nedir ?

Bir yangın ihbar panelinde aynı zamanda yangın ihbar sirenlerinin, flaşörlü sirenlerin bağlandığı çıkışlar da mevcuttur. Bunlar ortamdaki kişilere gerekli ikazları vermek için kullanılırlar. Siren çıkışları haricinde kuru kontakt çıkışları da vardır. Kuru kontakt çıkışları hava damperleri, otomatik telefon arama modülleri, güçlü havalandırma sistemleri ve bunlar gibi sistemleri yangın esnasında devreye sokmak için kullanılır.

Herhangi bir dedektör yangın algıladığında veya yangın ihbar butonuna basıldığı zaman, algılama yapan dedektör, panel üzerinde hangi bölgeye ait ise o bölgeden ikaz sinyali devreye girerek bizi bilgilendirir Yangın Allgılama Sİstemi nedir ?

Konvansiyonel sistemlerde, algılama hatları (bölgeler) üzerinde bulunan hangi dedektörün sinyal verdiğinin bilinmesi mümkün değildir. Sadece o elemanın ait olduğu bölgenin numarası ve adı görünür.Yangın Allgılama Sİstemi nedir ?

adresli ihbar algılama sistemlerinde ise, konvansiyonel sistemlerdeki gibi zone hatları yoktur. Bu sistemlerde dedektörlerin bağlandığı loop (çevrim)  hatları vardır. Panelden bir kablo çıkar ve sıra ile algılama elemanlarını (adresli duman dedektörü, adresli ısı dedektörü, adresli sıcaklık artış hızı dedektörü, adresli giriş modülü, adresli çıkış modülü, vs.) dolaşır. Kullanılan toplam algılama elemanı sayısı eğer kullanılan adresli sistemin, bir çevriminin kapasitesinden azsa son algılama elemanından sonra kablo tekrar adresli yangın algılama kontrol paneline geri gelir. Bir loop kapasitesinin üzerinde sayıda algılama elemanı kullanılmışsa ikinci bir loop kablosuna geçmek için, kablo tekrar panele getirilir. Bir çevirim (loop) hattına kapasitesi oranında dedektör ya da buton bağlanabilmektedir. Genellikle adresli yangın alarm sistemlerinin bir çevriminin kapasitesi 122 algılama elemanı civarındadır. Yangın Allgılama Sİstemi nedir ?

çevrimde bulunan dedektör ya da butonlar kendi içinde bölgelere ayrılabilmektedir. Bununla birlikte panel, her bir algılama elemanı ile elektronik olarak konuşarak anlık durum bilgilerini görebilmektedir. Her algılama elemanına farklı bir adres yada numara verilmiştir. Bu sayede her algılama elemanı ile sistem ayrı şekilde konuşabilmektedir. Örnek olarak  bir yangın ihbar butonuna basıldığında önce ilgili buton alarm sinyalini kendi içinde oluşturmakta, daha sonrasında algılama paneline kendi numarası (adresli) ile beraber göndererek haber vermektedir. Adresli yangın alarm paneli ise bu numarayı kendi hafızasındaki ilgili isim ile eşleştirerek ekranda alarm bilgisini bu yangın ihbar butonun yerinin ismi ile beraber göstermektedir. Bu durum, hangi dedektör ya da butondan sinyal geldiğinin tespit edilmesi anlamını taşımaktadır.Yangın Allgılama Sİstemi nedir ?

Yangın Algılama Sistemleri Bakımı- Periyodik Bakım-Onarım

Periyodik Bakım-Onarım

Sistemlerini ze yıllık ve aylık periyodik olarak yapılan bakım-onarım hizmetlerini firmamız başta yangın algılama sistemleri olmak üzere diğer markalar Global fire Yangın Algılama sistemleri Cooper Yangın Alarm Sistemleri, Finder Yangın Algılama Sistemleri ve diğer Adresli Yangın Algılama ve ihbar sistemleri için uzun yıllar sektörün içinde olan tecrübeli ve profesyonel teknik kadrosu ile sizlere hizmet vermektedir.

Yangın algılama sistemleri, olası yangınların önceden algılanarak uyarı yapılmasını sağlamak için kullanılan uyarıcı sistemlerdir. Yangını anında algılayarak sizi uyarıp noktasal yer belirten bu sistemler yangın tehlikesi olan tüm alanlarda kullanılır ve yangının tehlikeli olabilecek sorunları ortadan kaldırır.
■ Kamu binaları, Oteller ,Siteler
■ İşletmeler
■ Üretim tesisleri
■ Hastaneler , Klinikler ,Cafeler
■ Okullar vb. gibi yerlerde yangın alarm ve algılama sistemleri kullanılmaktadır.


Kullanılacağı alanın özelliklerine ve ihtiyaçlara göre tercih edilerek kurulan yangın algılama sistemlerinin tasarımında,


→ Alev ve gaz dedektörleri,
→ Duman dedektörleri,
→ Yangın dedektörleri,
→ Yangın panelleri, sirenler,
→ Isı algılama dedektörleri,
→ Konvansiyonel ısı dedektörü,
→ Adresli sitemler,
→ Karbon monoksit sistemler
→ Kullanıma bağlı özelliklere uygun olarak tasarlanan özel ekipmanlar yer almaktadır.

Yangın Algılama Sistemleri sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği ve binaların yangından korunması yönetmeliğinde yer alan hususlar doğrultusunda kurulmakta ve periyodik bakım- onarımları yapılmaktadır. Periyodik bakımlar yangın algılama sisteminin problemsiz bir şeklide işlemesinin temini ile yapılmaktadır. Yangın ihbar sistemine ait olan dedektörlerin , modüllerin , Sİrenlerin ve butonların hepsini veya bir bölümünün ihtiyaç olduğu dönemlerde veya periyodik takvim çizelgesine bağlı uyulmak suretiyle bakım yapılmaktadır. Daha öncesinden belirlenmiş süreler içerisinde yapılan periyodik bakımlar gözlem, inceleme ve fiziksel müdahale yöntemleriyle yapılarak, sistemin çalışmasına sorun açabilecek muhaleleri yapmamızı sağlar.

Yangın İhbar Sistemlerinde Periyodik Bakım- Onarım ve Kontroller Neden Yapılır?

Otomatik yangın algılama sistemleri tasarımlarında kullanılan cihazların kendi iç yapıları gereği bakıma gereksinim duyması, sistemin süreklilik arz eden bir şekilde bakım ve kontrolünü gerekli kılmaktadır. Yangın algılama sistemlerinde kullanılan duyarlı cihazlar zaman içerisinde çevresel ve iklimsel koşullar sebebiyle sorunlar oluşabilmektedir. Bu sebeple yangın algılama sistemleri kirlenme, toz, nem gibi performansı etkileyen unsurların vereceği zararlara karşı tedbir amaçlı olarak bakıma alınmaktadır.

Yapılan bakım izmeti belirli periyodik zamanlamalara bağlı kalınmak suretiyle test ve onarım şeklinde yapılmaktadır. Sistemindüzgün çalışması performansı incelenmekte, gerekli bakım çalışmalarıyla cihazların kullanım özelliklerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi sağlanmaktadır. 

Yangın Algılama Sistemlerinin Bakım ve Kontroller Nasıl Yapılır?

Yangın algılama sistemleri periyodik olarak bakım ve onarıma tabi tutuldukları zaman çalıştığı işlevlerini koruyarak muhtemel yangınlarla ilgili uyarma görevlerini tam olarak yerine getirebilmektedir. profesyonel bir ekip ile düzenli şekilde yapılan periyodik bakımlar arıza ihtimalini ortadan kaldırırken, cihazların kullanım ömürlerini de olması gerekenden daha fazla uzatmaktadır. Periyodik bakımların amacı cihazlarda oluşabilecek arızaların önceden tespiti ve bu sayede olası yangınların vereceği zararlardan en az zararla ayrılmaktır. 

Yapılan periyodik bakımlarda değişiklik gerektiren parçalar veya cihazlar yenilenir, mimari yapıda oluşan muhtemel değişikliklere uyarlamalar yapılarak yapıya uygunlukları test edilir.

Yangın Algılama Sistemleri Periyodik Bakım ve Kontrol Takvimi

Otomatik yangın algılama sistemleri TS CEN/54-14 yangın algılama ve alarm sistemleri bölüm 14’te yapılması gerekli olan bakım periyotları ayrı ayrı belirtilmek suretiyle bir çizelgede gösterilmektedir. Buna göre, periyodik bakım-onarım

– Günlük kontroller: Kullanıcı tarafından göz kontrolüyle yapılabilecek olan basit kontrolleri içermektedir.

– Aylık kontroller: arıza göstergelerinin kontrolü ve yedek güç kaynağının test edilmesi işlemlerini kapsayan çalışmalardır.

-Üç aylık kontroller:  Kontrol ve gösterge tertibatının incelenmesi, bölgesel testlerin yapılması, sistem kütüğünün kontrol edilmesi, izleme ve kontrol fonksiyon testleri, yapısal değişimlerin incelenmesi 3 – 6 ve 1 senelik kontroller kapsamında yer alır.

✓ Yıllık kontroller: Bataryaların test edilmesi, cihazların erişilebilirlik testleri, algılayıcıların kontrolü gibi işlemler yıllık periyotta yapılan işlemler arasında yer almaktadır.

yangın algılama sistemleri
Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

▬  Otomatik yangın algılama sistemleri gerçekten işe yarıyor mu?
Evet, sistem üzerinde yer alan sensörleri sayesinde yangına hemen müdahale eder. Böylece olası bir felaketin de önüne hemen geçilir.

▬ Yangın panelleri, sirenler nasıl çalışır? periyodik bakım-onarım
Eğer bir mekanda yangın çıkmışsa hemen sirenler çalışır. Fakat doğru ve kontrollü çalışması için rutin bakımlarının yapılması gerekir.

▬ yangın ihbar sistemlerinin bakımlarını kimler yapar?
Bu sistemlerin bakımları için bilgi ve deneyim şarttır bu nedenle işinde uzman bir kişi ya da kuruluştan destek alınmalıdır. 

▬ yangın ihbar sistemlerinin aylık bakımları ne kadar sürer?
Otomatik yangın algılama sistemlerinin aylık bakımları 10-30 dakika gibi kısa bir zaman diliminde yapılır.

▬ yangın ihbar sistemlerinin yıllık kontrollerinde neler yapılır?
Sistem üzerindeki bataryalar kontrol edilir, mobil cihazlardan erişebilirlik testleri yapılır. 

Fm 200 Gazlı Söndürme Sistemleri

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri neden önemlidir ?

Olası çıkacak yangının can ve mal kaybına neden olan olmaması için; en kısa zamanda söndürülmesi gerekmektedir. Olumsuz bir durumda yangının çıktığı bölgede bulunan çeşitli sistemler ve değerli ürünler , bir anda yok olabilir.. FM 200 gazlı söndürme sistemleri; kısa sürede müdahale etmesi nedeniyle değer görmektedir. Yangın sisteminin devreye girmesinden sonra, boşaltım sistemi otomatik olarak olaya müdahale eder ve yaklaşık 7 – 8 saniyede yanan bölgeye püskürme işlemi uygulanır.

FM 200 yangın söndürme sistemlerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi; yanan bölgede ve çeşitli ekipmanlarda kalıcı bir sorun bırakmamasıdır. Su, köpük ya da kimyasal toz içeren yangın söndürme sistemlerinin uygulandığı yüzeylerde fiziksel açıdan ciddi sorunlara yol açar . Bu problem nedeniyle FM200 gazı geliştirilmiş ve uygulandığı yüzeyde fiziksel hasar bırakmadığı için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle FM200 gazıyla müdahale edilen bölgelerde; yangın sonrasında herhangi bir temizliğe ihtiyaç duyulmaması da, bu sistemin yaygın olarak kullanılmasındaki en önemli etkendir. Elektrikli cihazların yer aldığı alanlarda bile yine sorun teşkil etmemektedir.

FM200 gazının belli başlı özelliklerini sıralayacak olursak;

 • Renksiz bir gazdır.
 • Koku verme özelliğine sahiptir.
 • İletkenliği yoktur.
 • Ozon tabakasına zarar vermemektedir.
 • Kimyasal bir gaz olmadığı için; insan sağlığını tehdit edici unsurları bünyesinde barındırmamaktadır.
 • Fiziksel bir gaz olan FM200 gazı; uygun şekilde kullanılması durumunda, yanıcı yüzeye diğer söndürücülerin verdiği hasarı da vermemektedir.
 • Kısa süre içerisinde ilgili ortamda yayılır.
 • Ekonomik bakımdan diğer söndürücülere oranla daha karlıdır.

FM200 yangın söndürme sistemlerinin yaygın olarak kullanıldığı alanlar ise şunlardır;

Bilgisayar Odaları, Telefon Santralleri, İletişim Merkezleri, Müzeler, Sanat Galerileri, Sistem Kontrol Odaları, Jeneratör Bölümleri, Güç Dağıtım Merkezleri, Banka Kasaları, Kütüphaneler, Teyp, Disket ve Disk gibi Depolama Alanları, Aseton Gibi Alev Alabilen Sıvı Depoları, Depolar

Kullanılan yerler

Okullar, Hastaneler , Data center lar, Marketler , Arşiv Odaları , Depolar, Antrepolar, Plazalar ,

FM200 yangın söndürme sistemleri içerisinde yer alan FM 200 gazı; hava ile oluşturduğu tahmini % 7’lik performansla yangın söndürme alanında en etkili gazdır. Özellikle diğer söndürücülerin bıraktığı fiziksel hasar bırakmadığı için ; günümüzde en çok kullanılan otomatik yangın söndürme sistemlerinin başında gelmektedir. Bu da yine FM 200’gazının ne kadar önemli olduğunu gösterir.